Místo skládek přírodní park s tůněmi plnými života

Mokřady Jablonné v Podještědí jsou jedním z přírodně cenných míst, které Čmelák od roku 2005 revitalizuje. Ze zanedbané plochy s černými skládkami Čmelák vytvořil malebné místo. Útočiště zde nalezly chráněné rostliny a živočichové, zároveň jsou mokřady vyhledávaným místem k rekreaci a odpočinku. Dnes v mokřadech najdete osm tůní, dřevěné chodníčky, lavičky, naučné cedule a mnoho dalšího. Mokřady Jablonné tak díky Čmeláku slouží přírodě i lidem. Více na www.mokradyjablonne.cz a na Facebooku Mokřady Jablonné

minulost

současnost

 

V minulém století docházelo k mohutnému odvodňování mokřadů ve prospěch zemědělské půdy. I dnes jsou mokřady na mnoha místech vytlačovány novou zástavbou. V současné době si však uvědomujeme, jak vážné následky jejich likvidace měla a jak moc jsou mokřady pro člověka přínosné.  Mokřady…

… jsou domovem mnoha druhů živočichů a rostlin,

… přispívají k vyrovnávání teplotních rozdílů v krajině,

… jdou přirozenou zásobárnou vody a kyslíku,

… tlumí a zpomalují povodně rozléváním vody do plochy,

… v období sucha naopak postupně vodu uvolňují.

více na www.mokradyjablonne.cz

 

Tip na výlet: Vydejte se na výlet do Mokřadů Jablonné a vezměte si s sebou arch s otázkami, které si po výletě můžete vyplnit!

Arch k vyplnění

Vyplněný arch

Podpořte Mokřady Jablonné

Pravidelná podpora

Formou pravidelného příspěvku na náš dárcovský účet 379 5555 379/0800, nebo pomocí portálu darujme.cz.

Hledáte originální dárek?

Díky Vašemu patronství bude pečováno o 2 m2 Mokřadů Jablonné v Podještědí v severních Čechách po dobu jednoho roku. Pravidelně vytrháváme orobinec z tůní, aby zcela nezarostly a aby ledňáčci, užovky, skokani, ondatry a další živočichové nepřišli o svoje domovy. Každý rok louky kosíme, aby šanci k životu dostaly i méně průbojné druhy rostlin, jako jsou ďáblík bahenní, kosatec sibiřský a kosatec žlutý. Stavíme dřevěné chodníky, mola, lavičky a mnoho dalšího, aby návštěvníci mohli živočichy pozorovat zblízka a získali co nejpříjemnější zážitek.

Výtěžek z prodeje certifikátů je určen na péči a rozvoj Mokřadů Jablonné:

  • sečení luk
  • vybavení pro návštěvníky
  • vytrhávání orobince z tůní
  • rozšiřování o další pozemky

Pečovat o tuto cennou lokalitu je možné jen díky pomoci individuálních dárců a dobrovolníků. Přidáte se? www.mokradyjablonne.cz.

1000 Kč 500 Kč 200 Kč

Dobrovolnictví

Zapojte se jako dobrovolník