Hrádek nad Nisou - V neděli 28. dubna 2019 se na hranici tří států - Česko, Německo, Polsko - sešlo asi 500 lidí, aby společně vytvořili živý řetěz a dali tak najevo svou nespokojenost s tím, co se děje ohledně (ne)ochrany klimatu ze strany korporací. Demonstrace byla poklidná a kromě ochránců přírody na ní vystoupili i politici. Konkrétních témat k diskuzi bylo vícero: Boj za vodu, Boj za klima, Boj proti rozšiřování těžby uhlí v polském Turówu = Společně pro budoucnost. Přítomní lidé chtěli zdůraznit, že žijeme společně na jedné planetě a když si ji zničíme, bude to problém nás všech.

 

 

Dagmar Najmanová ze Čmeláka, která na demonstraci přijela vlakem hlavně sama za sebe říká: “Žiji ve Frýdlantském výběžku, tak se mě přímo dotýká téma ztráty podzemní vody, která je údajně dána provozem hnědouhelné polské elektrárny. Díky tomu, že se pracovně pohybuji kolem tohoto tématu (voda v krajině), tak už vím, že je navrženo jedno z krizových řešení - voda se má natáhnout přivaděčem přes Jizerské hory z Josefova dolu nebo ze Souše, čímž by se dotoval pitnou vodou právě Frýdlantský výběžek. To je cesta do pekla. Nemůžeme vzít vodu z jedné strany a přehodit ji na druhou. Je přece jasné, že zase bude chybět jinde. O této problematice se celkově hrozně málo mluví. A bojím se, že by se těmito plány zničil poslední kus krajiny, který je schopný tu vodu zadržet. Výsledek? Ve Frýdlantském výběžku poteče z kohoutků voda, ale my budeme žít na poušti.”

 

 

O zadržování vody v krajině se v poslední době hovoří stále častěji, bohužel ale jen hovoří. Ochránci přírody nemají šanci zvládnout vše sami. Jenže většina zodpovědných politiků upřednostňuje technická řešení, která jsou lépe kvantifikovatelná. Přitom jde o všechno! “Pokud ozdravíme krajinu, krajina potom pomůže nám, a to jak se suchem, tak s povodněmi.” Zdůrazňuje Dagmar Najmanová. A závěrem dodává: “Samotné rozšiřování dolu Turów není z hlediska globálního oteplování vůbec pozitivní zpráva. Od fosilních paliv je třeba ustoupit a hledat jiná řešení, ať už Turów vodu stahuje či ne.”

 

Z polské stude EIA (posuzování vlivů na životní prostředí) totiž nebezpečí ztráty vody pro Frýdlantsko nevyplývá. Pro Hrádecko ano, ale k tomu se polská strana hlásí a chce realizovat protiopatření. Česká strana bohužel vůbec nemá hydrogeologickou studii, která měla vzniknout, a která měla být jakousi českou protiváhou polské studie EIA. Za 5 let, co se o záměru ví, se na ni nesehnaly peníze. Tím, že nevznikla, nemáme v ruce nic jiného než domněnky. Na studii přivaděče vody přes Jizerské hory ale peníze jsou. Zajímavé, že? 

Klima se mění, na což již studie máme... A problém s vodou máme taky. Je třeba hledat řešení v ozdravení krajiny a naučit se s vodou hospodařit. 

 Video z akce