Na krajském úřadě se konalo veřejné projednávání záměru rozšiřování sjezdových tratí na Ještědu. Představení záměru mělo působit tak (a na někoho i působilo), že je vlastně vše v pořádku. Namísto monokulturního lesa budou květnaté louky, menší negativní zásahy budou kompenzovány. A můžeme se těšit na různorodý lem lesa,  zasakovací pásy a nové tůně. K osvětlení celé "nové" sjezdovky bude využito to nejméně škodlivé žluté světlo namísto bílého. A skalní masiv zhruba uprostřed plánované trasy se odstřelí a prostě se o pár metrů posune. 

 

 

Skoro to vypadá, že nemáme žádný problém s klimatickou změnou, že tu není žádný problém s tím, že spotřebováváme více, než planeta unese. A už jsme zapomněli na loňské sucho, které sužovalo republiku. 

 

 

A ano, pokud bychom žili ve zdravé harmonické krajině a nehrozilo by globální oteplení, dalo by se říct, že záměr je akceptovatelný. Problém je ale v tom, že to je další z celé řady „malých“ příspěvků k tomu, abychom si z přírody brali stále více a více. Je to přece „jen pár hektarů lesa“, o jehož klimatický efekt se připravíme. Trocha vody a energie, co spotřebujeme. Stavíme požitky  nad zdravý rozum.  

 

Video zde

Dagmar Najmanová, ochránkyně přírody: "V pondělí projednávaný záměr asi už nic nezastaví pro mě osobně bohužel ale měli bychom zbystřit protože přijde další etapa a s ní snaha o další ukusování z přírody."