Nedělní Tatrhy v Liberci, které byly tentokrát spojeny se Dnem Země, přilákaly tisíce návštěvníků. Ty neodradilo ani dopolední špatné počasí. Kromě nevšedního zboží se zde prezentovaly také neziskové (ekologické) organizace z Libereckého kraje. Čmelák - Společnost přátel přírody byl mezi nimi. Mimo jiné nabízel dílničky pro děti. "Děkujeme za návštěvu! Vaše děti byly úžasné! Přírodní mandaly a dřevěné medaile jim šly skvěle od ruky. Park Clam-Gallasů a zahrada Libereckého zámku byly pro tuto akci jako stvořené..." 

Co jsou Tatrhy? Tatrhy jsou moderní městské trhy, kam si jdete odpočinout. Putují mezi městy a zvou si lidi, kteří dokáží vykouzlit skvělé jídlo, objevují nové designery a umělce. Na jeden víkendový den chtějí, aby vaše jediná starost byla, jestli vydrží počasí.

Basta plasta! Jeden z hlavních plánů tatrhů na rok 2019 je zbavit se všech plastů a odpadů v rámci pořádaných akcí. Pořadatelé podle vlastních slov nejsou žádná parta aktivistů, ale když po každé akci odváželi večer z trhů plný náklaďák odpadů, tak je to prostě trklo. Rozhodli se, že chtějí, aby z tatrhů zůstávalo co nejméně odpadu. Letos proto dostali přednost stánkaři se zodpovědným přístupem k odpadům a obalům. Zavedli vratné kelímky. Ještě lépe třídí...Den Země. Na konci února roku 1969 ztratili dělníci z ropné plošiny společnosti Union Oil kontrolu nad nově vytvořeným ropným vrtem a došlo tak k jedné z největších ekologických katastrof v dějinách 20. století. Ropná plošina se nacházela jen několik kilometrů od kalifornského pobřeží a písčité pláže letoviska Santa Barbara během několika dní zaplavily tisíce tun ropy. Pro řadu lidí byla katastrofa v Santa Barbaře první opravdu viditelná ukázka, jaký dopad má na životní prostředí činnost člověka. Katastrofa donutila americkou vládu pod nátlakem veřejnosti přijmout první zákony na ochranu životního prostředí a ochrana planety se stala celosvětovým tématem.Na podnět amerického aktivisty Johna McConnella se v roce 1970 poprvé slavil Den Země. Mezinárodní svátek připomínající význam ochrany životního prostředí. Na podnět amerického aktivisty Johna McConnella se v roce 1970 poprvé slavil Den Země. Mezinárodní svátek připomínající význam ochrany životního prostředí.

Více fotografií na našem facebookovém profilu: Čmeláčí Facebook