22. duben = Den Země. Jak je patrné z aktuálních fotek z Mokřad Jablonné, tak tady je svět v pořádku. Zadržování vody v krajině na suché časy funguje na 100 %. Je to věc, kterou Čmelák dělá a umí #mokradyjablonne. Nakládání s krajinou je pro nás velké téma, do kterého jsme se letos pustili s ještě větší vervou v rámci celé ČR, brzy se dozvízte podobnosti… #prirodajelek.
„Méně si brát a více pečovat!
Myslím, že celé řešení mnoha problémů je možná prostší, než se zdá – možná je to v tom méně si brát a více pečovat. Platí to ve vztazích mezi lidmi a platí to i ve vztahu k Zemi. Je to často náročná i úmorná práce, někdy se zdá, že to nemá smysl, ale jak jsem starší, tak čím dál více vidím, že i zde platí, že trpělivost růže přináší. Vidím to vždy, když navštívím lokality, o které pečuje Čmelák, a na které se s naší pomocí vrací příroda. #novyprales
Mám to štěstí, že již 25 let mohu spolupracovat s kolegy a kolegyněmi ze Čmeláka, což je neziskovka, která obnovuje konkrétní přírodní lokality poničené činností člověka. Několikrát jsme málem zkrachovali, získat peníze na ochranu přírody není vůbec jednoduché, často je to práce od rána do večera, ale vždy jsme to nějak zvládli, takže se pomalu rozvíjíme a jedeme dál.
Vysázeli jsme stovky tisíc sazenic stromů a keřů, pečujeme o desítky lokalit, do našich programů se každoročně zapojí stovky dobrovolníků. Pečujeme sice o malé části biosféry, ale pečujeme o ně. Pracujeme podle hesla „Mysli globálně, jednej lokálně“. Již 25 let pomáháme Zemi alespoň někde zacelit díry v jejím biologickém plášti. A připravujeme další projekty, protože naše krajina je takový hodně potrhaný a děravý plášt, který je potřeba začít spravovat mnohem rychleji než doposud.
Nechcete se také přidat?“ Jan Korytář, zakladatel a předseda Čmeláka.
Více na Zapoj se.