Výukové programy pro školy

Programy environmentálního vzdělávání realizujeme zejména v terénu, na lokalitách, kde jsme současně vlastníkem a správcem pozemku. Při jejich tvorbě vycházíme především  z metod konstruktivistické pedagogiky a programu čtením a psaním ke kritickému myšlení. Zapojujeme do nich i prvky zážitkové pedagogiky, místně zakotveného učení a badatelsky orientované výuky.

Horká nabídka na podzim 2018

Jizerskohorští velvyslanci pro MŠ
Jizerskohorští velvyslanci pro ZŠ
Sázej stromy v Liberci - ZŠ, SŠ
Ze života netopýrů - MŠ

Celková nabídka ekovýchovných programů

Podrobné anotace vybraných výukových programů

Mokřad místem dobrodružství (MŠ)
Mokřad místem zkoumání (ZŠ)
Mokřad místem inspirace (SŠ)

Džungle místem dobrodružství (MŠ)
Džungle místem zkoumání (ZŠ)
Džungle místem inspirace (SŠ)

Jak udělat z lesa prales (MŠ)
Jak udělat z lesa prales (ZŠ)

Orchideje naživo

Akce pro pedagogy

"Za vším hledej houbu" - terénní seminář pro pedagogy a lektory EVVO

Jsou houby jen jedlé hříbky a jedovaté muchomůrky? Musíme je hledat jen v lese a nebo jsou všude kolem nás? Není na nich vlastně nejdůležitější něco, co pouhým okem nevidíme? A jak to všechno nejlépe zprostředkovat našim žákům? Čeká nás přírodovědný seminář rozdělený do dvou částí. V první nás čeká mykologická vycházka s určováním hub a povídáním o nich. Ve druhé nás pak čekají nápady na aktivity, kterými lze o houbách učit. Vše si budeme moci vyzkoušet na vlastní kůži.

Využijeme prostředí vzorové ekovýchovné lokality – Mokřadů Jablonné, ale prezentované aktivity jsou volně přenositelné do okolí kterékoli školky, školy či klubovny.

Účast na semináři je zdarma. Seminář se koná 16. 5. 2018 od 9:30 do 12:45.

Doporučujeme svačinu, terénní oblečení a obutí (ideálně i holínky na přezutí). Program se odehrává v Jablonném v Podještědí. Začíná u vstupu do mokřadů ze strany zámku Nový Falkenburk (cca 15 minut od autobusové zastávky náměstí

Zdislavy z Lemberka i železniční stanice). V případě zájmu bude po semináři následovat komentovaná prohlídka mokřadního areálu.

Mykologickou vycházkou nás provede Josef Slavíček – mykolog, nápady na aktivity s tématikou hub zajistí lektoři Ekocentra Brniště.

Přihlášky do 10. 5. 2018
Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
777 749 344

Seminář je podpořen Libereckým krajem

Pozvánku naleznete pod tímto odkazem.

 

Pořádáme vzdělávací semináře a terénní exkurze pro pedagogy. Naším cílem je poskytovat  metodickou i odbornou podporu zejména pro vlastní terénní a projektovou výuku pedagogů všech stupňů škol. 

Aktuální nabídka akcí pro pedagogy

Projekty

Realizujeme krátkodobé i dlouhodobé projekty s českými i zahraničními partnery.  Za přeshraniční projekt Zelené profese jsme spolu s německou organizací Naturschutzzentrum Neukirch obdrželi ocenění UNESCO za příspěvek ke vzdělání v trvale udržitelném rozvoji. Za projekt Dva jsou víc než jeden pak cenu Ještědská mrkev za přínos pro environmentální vzdělávání v Libereckém kraji.

Naučné stezky

Na našich lokalitách i mimo ně budujeme naučné stezky pro neorganizované návštěvníky i jako výukovou pomůcku při našich programech.

Lesní naučná stezka Harcov

Lesní naučná stezka představuje na celkem 11 zastaveních přírodovědné zajímavosti Jizerských hor. Od způsobů lesního hospodaření v minulosti a současnosti, přes živočichy a jejich pobytová znamení až po problémy, které Jizerské hory trápí. Dobře značená stezka končí u lesních školek. Trasa je dlouhá 2,8 km a vhodná pro pěší i cyklisty.

Naučná stezka Nový prales

Naučná stezka Nového pralesa odbočuje z turistické modré značky spojující chatu na Pláních pod Ještědem a Rašovku. Vede nejstarší částí oplocenky chránící výsadby mladých buků a jedlí a na 8 zastaveních seznamuje návštěvníky s pozoruhodným vývojem tohoto území i přírodě blízkými způsoby pěstování lesa i s potížemi, kterým nové výsadby čelí.

Jak můžete ekovýchovu podpořit?

  • Dary - kancelářské a výtvarné potřeby, jednostranně popsané  papíry a podobně.
  • Realizace ekovýchovy v rámci vašich vlastních projektů (pomůžeme i s přípravou projektu). 
Volné termíny, objednávky a další informace na
Mgr. Michal Řepík
mobil: +420 777 749 344
e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.