Díky Vašemu patronství bude pečováno o 2 m2/ 5 m2/ 10 m2 Mokřadů Jablonné v Podještědí v severních Čechách po dobu jednoho roku.

Ze zanedbané plochy s černými skládkami nezisková organizace Čmelák vytvořila malebné místo pro lidi i pro přírodu. Útočiště zde nalezly chráněné rostliny a živočichové a zároveň jsou mokřady vyhledávaným místem k rekreaci a odpočinku.

Výtěžek z prodeje certifikátů je určen na péči a rozvoj Mokřadů Jablonné:

  • sečení luk
  • vybavení pro návštěvníky
  • vytrhávání orobince z tůní
  • rozšiřování o další pozemky

Objednávky a více informací

Veronika Langrová, 777 749 373, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Pravidelně vytrháváme orobinec z tůní, aby zcela nezarostly a aby ledňáčci, užovky, skokani, ondatry a další živočichové nepřišli o svoje domovy.

Každý rok louky kosíme, aby šanci k životu dostaly i méně průbojné druhy rostlin, jako jsou ďáblík bahenní, kosatec sibiřský a kosatec žlutý.

Stavíme dřevěné chodníky, mola, lavičky a mnoho dalšího, aby návštěvníci mohli živočichy pozorovat zblízka a získali co nejpříjemnější zážitek

Čmelák přeměňuje Mokřady Jablonné již od roku 2005, aby sloužily přírodě i lidem. Dnes v mokřadech najdete soustavu tůní, dřevěné chodníčky, lavičky, molo, naučné cedule a mnoho dalšího.

Děkujeme za Vaši pomoc při péči o Mokřady Jablonné.

Mokřady jsou výjimečným ekosystémem, který dnes patří k ekologicky nejcennějším na světě. Pro člověka mají nezastupitelný přínos, protože zadržují velké množství vody a brání povodním i suchu.

www.mokradyjablonne.cz