Letos již podruhé se do lokalit spolku Čmelák – Společnost přátel přírody vydají zahraniční dobrovolníci z řad studentů, aby zde v rámci workcampu pomáhali s údržbou a rozšiřováním. Pracovat budou zejména v Mokřadech Jablonné u zámku Nový Falkenburk a nejspíše i v Novém pralese na Ještědském hřebeni.

V rámci projektu organizace Inex – Sdružení dobrovolných aktivit se koná letos již druhý workcamp, kdy dobrovolníci z různých koutů světa přijíždí pomáhat na konkrétní lokality. Jejich osobní motivací je zpravidla poznání jiných kultur a uspokojení jejich potřeby pomáhat.work camp

Zatímco na červencový workcamp dorazili především studenti ze západní Evropy a zemí „za velkou louží“, tentokrát dorazí studenti převážně z východní Evropy a z Asie, například z Ruska, Jižní Koreje, Turecka, nebo Běloruska. „Komunikace při workcampech probíhá v angličtině, což pro účastníky vytváří podmínky pro zdokonalení jazyka. Studenti si i přes velké kulturní rozdíly k sobě obvykle snadno najdou cestu a celý workcamp se pak nese ve velice přátelském duchu,“ popisuje Hana Brodská, koordinátorka dobrovolníků.

Od 14. srpna budou týden v Mokřadech Jablonné, kde budou pomáhat s běžnou údržbou, mezi níž patří například sekání trávy nebo úklid biomasy. Následující týden budou dobrovolníci pomáhat na lokalitách v blízkém okolí Liberce. Zda budou pomáhat v Novém pralese, nebo na jiných lokalitách, se ještě neví.

V neděli 21. 8. v ranních a dopoledních hodinách se pak tradičně koná mezinárodní snídaně na faře ve Vratislavicích nad Nisou, kam se může široká veřejnost přijít podělit o svou snídani a případně ochutnat něco, co snídají v zahraničí, nebo si prostě jen popovídat se studenty.