1000 metrů čtverečních nového ještědského pralesa odkoupily školy zapojené v programu Les ve škole. Do 103 z nich totiž putuje certifikát lesní třída, který každou z nich k patronaci nad 10m2 nového pralesa opravňuje.
„Uau, to je z divočáka!“ Vykřikne dívka a v ruce drží drobnou štětinu. „Výborně, máš pobytový znak a můžeš jej zasadit do příběhu – co se asi v lese dělo?“, reaguje paní učitelka. Ne, nejsme na škole v přírodě ani na výletě rodičů s dětmi. Je dopoledne, běžný školní den, jsme v lese – ve škole.

Vzdělávací program Les ve škole umožňuje dětem zažívat právě takové dny. Cílem programu je, aby děti měly rády les a využívaly jej k odpočinku a ke hrám. Aby les zkoumaly a rozuměly tomu, jak lesní ekosystém funguje. Les ve škole je dlouhodobý mezinárodní program; zapojené školy získávají podrobné roční plány vytvořené na míru pro každý ročník základní školy. Využívají osobních konzultací a zapojují se do mezinárodních akcí. Program Les ve škole koordinuje Vzdělávací centrum TEREZA.

„Ve volné přírodě jsou děti mnohem bezprostřednější a mohou více projevit své osobnostní rysy. Myslím si, že když učitel dětem ukazuje svůj obdiv k přírodě, že se od něho děti tento postoj naučí“, říká paní učitelka Jana Vejmelková ze Základní školy Fantova v Kaplicích.

Odměnou za práci v programu je pro každou školu Certifikát lesní třídy. Ten děti opravňuje k roční patronaci 10m2 pralesa na Ještědu. Žáci se tak podílí na praktické ochraně české přírody.

Vedoucí programu Les ve škole, Jan Froněk, k ocenění škol říká: „Zpětná vazba od škol je pro nás klíčová. Její odevzdání navíc není nijak složité. Stačí vyplnit krátký dotazník, přiložit fotografie z lesní výpravy a certifikát putuje do škol.“ A dodává: „Máme radost, že letos se sešla více než stovka tříd, družin a kroužků!“

Na odkupu nového pralesa TEREZA spolupracuje se Čmelákem - Společností přátel přírody.

Více informací http://lesveskole.cz/detail/cz/103-trid-se-chlubi-certifikatem-lesni-trida

Kontakt: Mariana Zbořilová, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , 777 966 796