V sobotu 28. května jsme slavili Čmeláčí narozeniny. Nechtěli jsme ale slavit sami a uspořádali jsme Den otevřených dveří v Mokřadech Jablonné, který měl letos pohádkovou tématiku. Akci jsme si náramně užili, a soudě dle úsměvů a uvolněnosti ostatních jsme nebyli sami.

Návštěvníci mohli během dne narazit například na rusalku, bludičku, vodníka. Rusalka provedla všechny zájemce po Mokřadech, a prozradila, k čemu vlastně Mokřady jsou, jaké vzácné rostliny a živočichy v nich mohou zahlédnout a kde žijí. 

Počasí nám naštěstí přálo a téměř celý den bylo příjemné teplo a tak byla celá akce doprovázena veselým povykem dětí, které v tůních spolu s dospělými lovily vodní živočichy, které jim náš mokřadní vodník pomohl poznat a něco jim o nich pověděl. Do Mokřadů dorazili i Shrek s Fionou, kteří se ochotně vyfotili s těmi, kteří si vyplnili náš malý kvíz.

U naší paní mlynářky si mohli návštěvníci dát něco k pití, nebo vyzvednout špekáček a opéct si ho na nedalekém ohni. K vidění byl i soubor Patašpička, který za doprovodu Lusatia Consort předvedl vystoupení „Shalom v říši divů.“

Exkurze samozřejmě není jediný způsob, jak se návštěvníci mohou o Mokřadech něco dozvědět. Lokalita je plná naučných cedulí, kde se můžete dozvědět o tom, jak místo vypadalo před vybudováním mokřadů, proč jsou přírodní koryta lepší než umělá, nebo jakým způsobem mokřady chrání okolí před povodněmi. Několik z těchto zajímavých informacích si můžete dokonce vyzkoušet v praxi na interaktivních zastaveních.

Okolo čtvrté hodiny se přes Mokřady sice přehnal přívalový déšť, ale o to více potěšující bylo, když návštěvnici poslední exkurze odmítli předčasně odejít a téměř všichni s rusalkou vydržely až do promáchaného konce.

Oslavit narozeniny bez dortu a přípitku by nebylo ono. A tak jsme si ke konci celého dne oslavili narozeniny Čmeláka, organizace, která již 22. let revitalizuje lokality okolo nás.

Opravdu moc děkujeme všem návštěvníkům za úžasnou atmosféru během celé akce. 

Akci bychom chtěli zopakovat i příští rok a rádi bychom vám přinesli ještě lepší zážitek. Napište nám své dojmy na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Bez vaší podpory toho Čmelák bohužel moc nezmůže. Budeme rádi, pokud se rozhodnete naše aktivity podpořit.