Studenti, rodiče a také Čmelák dnes opět vyrazili do libereckých ulic, aby stávkovali za klima.

#fridaysforfuture #rodicezaklimaliberec

Stávkovalo se po celé ČR.

Studentská mise: Klimatická změna je v současné době světovým problémem číslo jedna a my chceme, aby k ní čestí politici a veřejnost opravdu tak přistupovali. Chceme Českou republiku udržitelnou a připravenou zvládnout změny, které už nepůjdou odvrátit. Chceme budoucnost bez klimatického a společenského kolapsu, ke kterému teď směřuje.

 

Tisková zpráva (Fridays For Future):

Dnes se uskutečnila třetí studentská stávka za klima v České republice. Tisíce studentů stávkovali po celé zemi, stávka se konala ve více než 15 městech. Podobné akce se dnes také konaly v přibližně 1 600 městech po celém světě. Studentské stávky v loňském roce zahájila Greta Thunberg, tehdy patnáctiletá švédská studentka.

V Praze se stávka uskutečnila na Malostranském náměstí. Studenti na úvod vyzvali k účasti ve volbách do Evropského parlamentu. Ty se konají dnes a zítra (24. a 25. května). “Apelujeme na vás, rodiče, na naše dospělé kamarády a kamarádky, studenty a studentky, na své babičky a dědy. Běžte volit. Volte pro klima, ne pro peníze. Volte pro dobrý život, ne pro uhlí. Volte pro naši budoucnost,” řekla patnáctiletá studentka a mluvčí hnutí Fridays For Future, Anna Mezgerová. 

Nezapomněli zmínit ani hrozbu odprodeje staré a neúčinné uhelné elektrárny Počerady podnikateli Tykačovi. “Uhelná elektrárna Počerady, která představuje jednoho z největších znečišťovatelů životního prostředí u nás, vypustí ročně do ovzduší skoro stejné množství CO2, jako všechna nákladní vozidla v ČR. Tato elektrárna je velmi neúčinná. To znamená, že z 10 tun spáleného uhlí za minutu spálí 6,5 tun zbytečně. A ze zbylých 3,5 tun se vyrobí elektřina na vývoz,” prohlásila šestnáctiletá mlvučí Anna Lozsi.

Na stávku studenti a studentky pozvali zástupce poslaneckých klubů a dali jim několikaminutový prostor, během kterého mohli představit klimatickou politiku jejich strany. Své zástupce vyslali čtyři z devíti poslaneckých klubů. Původně zvané poslance vyslali pouze Piráti, za které na stávce promluvila předsedkyně výboru pro životní prostředí Dana Balcarová. Některé strany místo poslanců vyslali jiné členy. Na stávce tak promluvil pražský radní pro životní prostředí Petr Hlubuček (STAN) a kandidáti do Evropského parlamentu František Talíř (KDU-ČSL) a Vojtěch Vais (TOP09). Za poslanecké kluby, které nevyslali své zástupce, nechali studenti několik minut ticha. 

“V čase, kdy měli mluvit nepřítomní zástupci poslaneckých klubů, jsme nechali ticho. To totiž nejlíp vyjadřuje jejich zájem o naši budoucnost a jejich zájem o řešení klimatické krize,” řekl Štěpán Stolz, další z mluvčích hnutí. 

Studenti také svolali další stávku na 7. června. Podle slov organizátorů jsou připraveni stávkovat tak dlouho, jak to bude potřeba. Jeden z organizátorů, Petr Doubravský na úvod stávky prohlásil: “Tenhle boj bude těžký. To co trvalo několik desetiletí musíme napravit během mnohem kratšího času. Buďme připraveni bojovat tak dlouho, jak to bude potřeba. Nepřestávejme, přtvrzujme. Je to budoucnost všech a nikdo jiný ji nezachrání. “

Proč sázet stromy třeba právě se Čmelákem i ve městech? Důvodů je mnoho...


🌳 Stromy jsou krásné


🌳 Stromy filtrují ovzduší


🌳 Stromy zlepšují kvalitu vzduchu


🌳 Stromy vyrovnávají teplotní extrémy


🌳 Stromy vytvářejí kyslík


🌳 Stromy pohlcují hluk

Podrobnosti zde: Význam stromů pro města

🌳 Přidejte se k nám, za podporu děkujeme: Staňte se Čmelákem

📷 Pro ilustraci jsme v koláži využili dvě známé liberecké ulice (Pražská a Masarykova).

Hledáme mladé přírodovědce! 

Kteří všemi smysly, s radostí a chutí po dobrodružství objeví tajuplná místa plná života. Zároveň si vyzkouší ruční práce z přírodních materiálů a vydají se na dalekou cestu až do sousedního Německa.

Pátrací expedice stráví každý den v rozlišném přírodním prostředí – v lese, v mokřadech, ve skalách, u řeky a na louce.

Vše zakončíme zahradní slavností, pátečním posezením s rodiči, s opékáním dobrot v zahradě Čmeláka.

Program: denně 7:30 – 16:30

Turnusy

 I. příměstský tábor 15. 7. – 19. 7.

II. příměstský tábor 26. 8. – 30. 8.

Věková kategorie: 6 – 13 let

Cena: 2000 Kč (cena zahrnuje – program, svačiny, oběd, pití, cestovné)

Přihlášky a další info: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (přihlášky přijímáme průběžně až do naplnění naší kapacity).

Akce je podpořena Fondem vzdělávání Statutárního města Liberec.

 

 

Včerejší happening u jablonecké přehrady "Za vodu!" se vyvedl, zdá se, prší.

Video Úzkostlivé maminky ať si video raději nepouštějí... 

o projektu Za vodu!

Připomínáme, že už tento pátek (24. 5. 2019) opět vyjdou do ulic studenti, kteří budou stávkovat za klima #fridaysforfuture, a přidají se k nim i #rodicezaklima, sraz v 9:45 na Benešáku. 

Fridays For Future

Tentokrát promluví i naše Dagmar Najmanová, která je velkým vzorem, co se ochrany přírody (klimatu) týká!

  

 

Vítej, nová obyvatelko! Jsme rádi, že se ti v Mokřadech Jablonné zalíbilo. Spolu s námi se těš na 1. června, kdy v tomto přírodním ráji proběhne Pohádkový den. To bude obdivovatelů! 

Video zde: Zlatá nutrie Mokřady Jablonné

Více o dni otevřených dveří (zdarma) zde: Pohádkový den v Mokřadech

Těšíme se na vás!

 O Mokřadech, které Čmelák proměnil z místa plného černých skládek v přírodní ráj, zde: Mokřady Jablonné

 PS: Víme, že nutrie je v naší krajině nepůvodní, přesto nám její ladný pohyb ve vodě dělá radost.